جراح پستان اصفهان

روش های تشخیص هیدرآدنیت چرکی پستان چیست؟

ابتدایی ترین گام برای تشخیص عارضه  هیدرآدنیت معاینه فیزیکی پزشک است. پزشک متخصص پستان با توجه به شکل، اندازه و جایگاه برجستگی های موجود روی سینه ها (و احتمالا سایر نقاط بدن) نوع عارضه را تشخیص می دهد. شما باید اطلاعات دقیقی در مورد تاریخچه پزشکی و علائم بیماری خود ارائه دهید. برای آمادگی بیشتر، لیستی از سوالات احتمالی پزشک را بیان کرده ایم .


مطالب پیشنهادی جراح پستان اصفهان دکتر رسول فاتحی فرد :

جراح پستان اصفهان | عارضه  هیدرآدنیت

روش های درمان هیدرآدنیت چرکی پستان چیست؟

گزینه های درمان این بیماری متفاوت است و با توجه به شرایط بیمار و شدت عوارض آن تعیین می شود. برخی از بیماران مجبور می شوند چند روش مختلف را امتحان کنند تا بتوانند درمان مناسب خود را پیدا کنند. روش های درمان این بیماری عبارتند از؛

کمپرس آب گرم

این ابتدایی ترین و ساده ترین روش برای درمان هیدرآدنیت چرکی پستان به شمار می رود. برای این کار لازم است یک لیف یا کیسه حمام تمیز را زیر آب داغ بگیرید و سپس آن را به مدت ده دقیقه روی پستانها و سایر محل های عارضه قرار دهید.

دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی ( NSAID )

برخی از داروهای بدون نسخه می توانند در بهبود درد و خارش ناشی از هیدرآدنیت چرکی پستان کمک کننده باشند. با وجود اینکه داروها بدون نسخه ارائه می شوند، اما بهتر است پیش از مصرف با پزشک متخصص در مورد علائم بیماری خود مشورت کنید. این داروها عبارتند از ؛

 1.  آسپرین.
 2.  ایبوپروفن .
 3.  ناپروکسن.

آنتی بیوتیک ها

این داروها برای بهبود عفونت های ناشی از برجستگی های چرکی روی پستانها کارآمد هستند. اینکه از کدام نوع آنتی بیوتیک استفاده کنید، به نظر پزشک بستگی دارد. این داروها به صورت قرص، پماد، کرم یا ژل در بازار وجود دارند.

احتمالا پزشک در ابتدا استفاده از داکسی سایکلین یا مینوسایکلین را به مدت دو الی سه ماه برای بیمار تجویز می کند. در صورتی که درمان موثر واقع نشد، به سراغ موارد قوی تر مانند کلیندامایسین یا ریفامپین خواهد رفت.

کورتیکواستروئید ها

این داروها باید توسط پزشک به برجستگی های موجود زیر پستانها تزریق شوند. این روش درمان در کاهش التهاب، درد و تورم ناشی از هیدرآدنیت چرکی پستان تأثیر خواهد داشت. این روش باید هر یک ماه یک بار تکرار شود. تعداد تکرار آن به شدت بیماری بستگی دارد و معمولا بین سه تا چهار بار است. ممکن است در دوره درمان، پزشک قرص های استروئیدی را نیز برای بیماران خود تجویز کند.

داروهای هورمونی

در برخی موارد با ایجاد تغییرات در هورمون های خانمها به کمک دارو، وضعیت بیماری آنها بهتر می شود. به همین دلیل پزشک ممکن است داروهایی مانند قرص های ضد بارداری و … را برای بیمار تجویز کند. این موضوع باید حتما توسط متخصصین مربوط به حوزه پستان تعیین شود .

داروهای بیولوژیک

این داروها بر سیستم ایمنی بدن برای مقابله با هیدرآدنیت چرکی پستان تأثیر دارند. این داروها باید در مطب پزشک تزریق شوند. ممکن است حتی نیاز باشد این داروها به صورت وریدی وارد بدن شما شوند. داروهای مورد استفاده برای این روش درمانی عبارتند از ؛

 • آدالیمومب (Adalimumab) : این دارو تنها داروی مورد تأیید FDA برای درمان بیماری هیدرآدنیت چرکی پستان و سایر قسمتهای بدن به شمار می رود.
 • اینفیلیکسیماب ( Infliximab ) : سازمان غذا و دارو هنوز این دارو را برای درمان هیدرآدنیت چرکی تایید نکرده است. اما بسیاری از پزشکان حرفه ای برای درمان بیماران خود از آن بهره میبرند و نتایج مطلوبی می گیرند .
 • آناکینرا ( Anakinra ) : این دارو نیز می تواند در درمان هیدرآدنیت شدید کمک کننده باشد. اما هنوز اثرات آن به اثبات نرسیده است. داروهای بیول وژیک می توانند به درمان طولانی مدت هیدرآدنیت چرکی پستان کمک کنند. اما در مقابل ممکن است عوارض جانبی مختلفی برای بیمار ایجاد کنند. به همین دلیل جزو اولویتها ی آخر برای درمان قرار میگیرند و تنها در مواردی که بیماری گسترده و شدید است، توصیه می شوند.

 پروتز پستان اصفهان | جراحی کوچک کردن سینه

جراحی

این روش نیز می تواند برای درمان موقت یا دائم هیدرآدنیت چرکی موثر باشد. جراحی به روشهای مختلفی انجام می شود که در ادامه آنها را بررسی کرده ایم. اگر برجستگی ها محدود باشند، پزشک می تواند با ایجاد برش در آنها و تخلیه چرک، برای مدتی علائم را کاهش دهد .

در روشی به نام دروفینگ ( deroofing ) پزشک برجستگی ها را به زخم های معمولی تبدیل می کند که درد چندانی ندارند. این روش برای افرادی که برجستگی هایشان همیشگی است، راهکار مناسبی به شمار میرود .

جراحی لیزر نیز روش دیگری است که برای درمان این عارضه به کار می رود که البته نیاز به بررسی بیشتر دارد . افرادی که هیدرآدنیت چرکی پستان در آن ها مقاومت بسیاری دارد و به رو شهای دیگر جواب نمیدهد، به جراحی نیاز دارند. البته حتی با جراحی نیز ممکن است برجستگی های چرکی دوباره در پستان یا سایر نقاط ظاهر شوند. برای اطلاعات بیشتر در مورد روش های درمانی می توانید به سایت webmd مراجعه کنید.

عوارض جانبی هیدرآدنیت چرکی پستان چیست؟

مهم ترین عوارض هیدرآدنیت این است که احتمال دارد درمان نشود یا برای مدت طولانی در بدن شما باقی بماند. سایر عوارض احتمالی عبارتند از؛

 1.  آبسه و عفونت .
 2.  ایجاد مشکل در حرکت به دلیل دردناک بودن برجستگی ها.
 3.  ایجاد مشکل در غدد لنفاوی .
 4.  سرطان پوست (در موارد خیلی شدید).
 5. افسردگی و انزوا به دلیل شکل ناخوشایند پوست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *