پروتز پستان اصفهان | تشخیص سرطان پستان سه گانه منفی

آشنایی با روش تشخیص سرطان پستان سه گانه منفی

برای تشخیص سرطان پستان سه گانه منفی نیز می توان همان روش هایی که در سرطان معمولی مورد استفاده قرار می گیرد، به کار برد. ماموگرافی پستان، سونوگرافی پستان، بیوپسی پستان و ام آر آی از روش های معمول هستند که در تشخیص سرطان TNBC به کار می روند. البته معمولا تصویربرداری سونوگرافی و ماموگرافی پستان در اولین مراحل تشخیص و بیوپسی پستان در گام نهایی آن مورد استفاده قرار می گیرد. پس از تشخیص وجود سرطان برای تشخیص TNBC بودن نوع سرطان از تشخیص های پاتولوژی استفاده می شود.

از سمت دیگر خودآزمایی پستان در منزل می‌تواند شما را به تغییراتی که در بدن شما اتفاق می‌افتد هوشیارتر کرده و با مراجعه به پزشک در زمان مناسب، نسبت به تشخیص زودهنگام بیماری اقدام کنید.

پروتز پستان اصفهان | جراحی بازسازی و ترمیم سینه .


همراه ما باشید با مطالب آموزشی و خواندنی دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :

ویژگی‌های سرطان پستان سه گانه منفی

سرطان پستان سه گانه منفی، گریدهای متعددی دارد. در واقع، فرد مبتلا به سرطان TNBC هنگام تشخیص سرطان، می تواند در یکی از استیج های صفر تا چهار بیماری قرار داشته باشد. برای تعیین گرید سرطان لازم است اندازه و محل تومور و همچنین میزان تهاجم تومور به بافت های مجاور بررسی گردد .

به طور کلی، علاوه بر استیج و گرید سرطان پستان، فاکتورهایی مانند اندازه تومور، شکل و نوع فعالیت سلول های سرطانی نیز می توانند در انتخاب روش های درمانی TNBC تاثیر بگذارند. با این حال، هر چه استیج و گرید سرطان بالاتر باشد نشان دهنده تهاجمی تر بودن سرطان بوده و تعداد بیشتری از سلول های بافت، غیرطبیعی و ناسالم خواهند بود.

هر چه تشخیص و درمان سرطان سینه سه گانه منفی زودتر انجام گیرد، درمان آن راحت تر و موفقیت آمیزتر خواهد بود.

درمان سرطان پستان سه گانه منفی

مسلما درمان هایی که برای انواع سرطان سینه به کار می روند، برای بهبود بیماران مبتلا به سرطان پستان سه گانه منفی نیز مناسب هستند. با این حال، شدت و نوع آن ها می تواند در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت باشد. معمولا در اولین گام درمان سرطان پستان تهاجمی و غیرتهاجمی لازم است فرد تحت جراحی لامپکتومی (برداشتن بخش کوچکی از بافت سینه همراه با تومور) یا ماستکتومی (برداشتن کل بافت سینه) قرار گیرد. تشخیص اینکه کدام نوع جراحی برای فرد مناسب تر است، بر عهده پزشک متخصص خواهد بود.

نوع جراحی مورد نیاز فرد مبتلا به بیماری سرطان سینه سه گانه منفی به میزان پیشرفت بیماری و تهاجم تومور در سینه بستگی دارد. هر چه تومور، بافت های مجاور را بیشتر درگیر کرده باشد و یا بزرگتر باشد، جراحی لامپکتومی یا ماستکتومی تهاجمی تر خواهند بود.

پس از انجام لامپکتومی و ماستکتومی لازم است از طریق درمان های تکمیلی، فرایند درمان سرطان پستان ادامه پیدا کند. نوع درمان های تکمیلی بر اساس گرید و استیج سرطان پستان و همچنین حفظ یا عدم حفظ بافت پستان تعیین خواهد شد. پرتودرمانی و شیمی درمانی از جمله درمان های مکملی هستند که باید پس از جراحی سرطان پستان از سر گرفته شوند. این درمان ها به از بین بردن هر چه بهتر سلول های سرطانی پس از جراحی، کمک خواهند کرد. در انتها و بعد از درمان بیمار می‌توان با استفاده از بازسازی پستان نسبت به برگرداندن شکل ظاهری پستان اقدام کرد.

پروتز پستان اصفهان | مشکلات جنسی بعد از جراحی برداشتن سینه

طول عمر افراد مبتلا به سرطان پستان سه گانه منفی

طول عمر مبتلایان به سرطان پستان سه گانه منفی بر اساس نرخ بقای آن ها تخمین زده می شود. نرخ بقا عبارت است از مدت زمانی که از زمان تشخیص بیماری، فرد زنده می ماند. اندازه گیری نرخ بقای پنج ساله نشان می دهد که طول عمر مبتلایان به سرطان سینه سه گانه منفی از انواع دیگر سرطان سینه کمتر است. با این حال، مواردی مانند اندازه تومور، شکل تومور و استیج و گرید سرطان می تواند بر میزان موفقیت درمان آن تاثیرگذار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *