جراح پستان اصفهان | ترشحات غیر طبیعی پستان

چه عواملی باعث ترشحات غیر طبیعی نوک پستان می شود؟

ترشحات غیر طبیعی پستان | دلایل زیادی برای ترشح نوک پستان وجود دارد. در ادامه در مورد این عوامل توضیحاتی ارائه می کنیم.


مطالب خواندنی و آموزنده دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان :


  • گشاد شدن مجرای پستان

این وضعیت غیر سرطانی (خوش خیم) است که در آن مجاری شیر زیر نوک پستان بزرگ می شودد. این بیماری معمولاً بعد از یائسگی در خانم ها رخ می دهد. ترشحات به رنگ زرد، سبز یا قهوه ای وجود دارد. در بیشتر موارد، هیچ اقدام درمانی لازم نیست. اگر ترشحات مزاحم باشد، مجاری پشت نوک سینه را می توان با جراحی برداشت.

  • اگزمای نوک پستان

اگزما یا درماتیت که بر روی پوست نوک پستان تأثیر می گذارد، به خصوص در صورت آلوده شدن، می تواند باعث ترشح و پوسته پوسته شدن گردد. این درمان همانند اگزما در جای دیگر بدن است.

جراح پستان اصفهان | درمان جدید سرطان سینه

  • سرطان پستان

سرطان پستان یک علت غیر معمول ترشح نوک پستان است. کمتر از 5٪ از زنان مبتلا به سرطان پستان، ترشح نوک سینه دارند.

  • بیماری پاگت (Paget)

بیماری پاگت Paget نوع خاصی از سرطان سینه است که نوک پستان را درگیر می کند. این عارضه به طور معمول باعث زخم و فرسایش پوست نوک پستان می شود و ممکن است با ترشح نوک پستان آغشته به خون همراه باشد.

  • دلایل هورمونی

بیماری گالاکتوره Galactorrhoea، ترشح نوک پستان است که مربوط به بارداری یا شیردهی نیست و در اثر تولید غیر طبیعی هورمونی به نام پرولاکتین ایجاد می شود. این بیماری می تواند ناشی از غدد در سایر نقاط بدن باشد که ترشح هورمون ها مانند غده هیپوفیز و تیروئید را کنترل می کند.

  • مصرف دارو

میزان پرولاکتین غیر طبیعی بالا نیز ممکن است به دلیل مصرف برخی داروها ایجاد شود. این موارد شامل قرص های ضد بارداری خوراکی، جایگزینی هورمون درمانی و داروهای مورد استفاده در درمان تهوع، افسردگی و اختلالات روانی است. داروهایی مانند کوکائین و مواد محرک نیز می توانند باعث بالا رفتن سطح پرولاکتین شوند. همچنین بعد از تغذیه با شیر مادر، ترشح طولانی مدت نوک پستان وجود دارد.

جراح پستان اصفهان | بروز سرطان

نحوه تشخیص نوع ترشحات نوک پستان

به طور کلی، هر ترشحی که به خودی خود در خانمی که باردار نیست اتفاق بیفتد، باید توسط یک جراح سینه ارزیابی شود. متخصص پستان در مورد تاریخچه پزشکی از بیمار سوالاتی می پرسد و احتمالاً درخواست انجام ماموگرافی و سونوگرافی را می دهد تا دلیل و منشا ترشح را تشخیص دهد.

سونوگرافی در ارزیابی دلایل ترشح نوک پستان بسیار مفید است. پزشک متخصص همچنین ممکن است یک درخواست انجام داکتوگرام را بدهد. این روش شامل القای رنگ به داخل مجرای تخلیه برای تجسم فضای داخلی است. اگر در آزمایشات انجام شده ناهنجاری هایی مشاهده شود، ممکن است بیوپسی برای بیمارانی که باردار نیستند توصیه شود. گاهی اوقات نیاز به خارج شدن ناحیه خاصی توسط یک جراح است.

ترشحات نوک پستان چگونه درمان می شود؟

ترشح نوک پستان که به عنوان “ترشحات فیزیولوژیکی” تشخیص داده می شود، نیازی به درمان ندارد. مهم است که از فشردن نوک پستان و پستان خودداری کنید. زیرا این کار باعث می شود میزان مایعات بیشتری ساخته شود.

جراح پستان اصفهان |درمان غیر تهاجمی (مرحله 0) سرطان

اما درمان قطعی ترشحات سینه معمولا پس از بررسی و معاینات لازم توسط متخصص پستان صورت می گیرد. در مواردی که دلایل خروج این ترشحات هورمونی باشد برای بیمار دارو تجویز می شود. اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از بیماران مطرح شود این است که آیا برای درمان ترشحات سینه به عمل جراحی نیاز دارم؟ جراحی ترشح نوک پستان، در برخی مواقع ضروری است. جراح سینه در مواردی جراحی را انجام می دهد که به یک ناهنجاری مهم مانند پاپیلوما یا سرطان پستان مشکوک شود.

جراحی معمولاً برای ترشح نوک پستان نیز لازم است حتی اگر آزمایشات نشان دهنده عدم اختلال نباشد. جراحی همچنین ممکن است به عنوان روشی برای درمان ترشحات آزاردهنده ناشی از خروج آن از مجرای شیری انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *