بازسازی پستان ها پس از ماستکتومی | جراح پستان اصفهان

بازسازی پستان ها پس از ماستکتومی

ممکن است شما به دلیل سرطان پستان و یا مستعد بودن برای آن، در شرف انجام عمل ماستکتومی (جراحی برداشتن بافت پستان) باشید و یا اینکه در گذشته تحت انجام این جراحی قرار گرفته اید. در چنین شرایطی احتمالا پزشک شما در مورد گزینه های بازسازی پستان با شما صحبت کرده است. معمولا، ترمیم پستان در طی عمل ماستکتومی یا مدت کوتاهی پس از آن انجام می شود. گرچه می توان حتی سالها پس از انجام عمل ماستکتومی یا لامپکتومی نیز این عمل را انجام داد. ترمیم به دو روش متفاوت انجام می شود: ترمیم اتولوگ که در آن بخشی از بافت بدن خود فرد برای جایگزینی بافت پستان استفاده می شود و ترمیم به وسیله ی ایمپلنت های مصنوعی، و یا ترکیبی از هر دو روش می باشد.

واکنشی که افراد نسبت به از دست دادن بافت پستان نشان می دهند قابل پیش بینی نیست. این واکنش به سن فرد، وضعیت تاهل یا تجرد و حتی اینکه فرد از لحاظ جنسی فعال باشد یا نه، ارتباط ندارد. طبیعی است که شما پس از عمل ماستکتومی احساس اضطراب، غمگینی و یا حتی سوگواری داشته باشید چرا که بخشی از بدنتان را از دست داده اید. بخشی که ارتباط زیادی با زنانگی دارد، قسمتی از بدنتان که سهم عمده ای از هویت جنسی تان را می سازد، بخشی از شما که باعث می شود لباس هایتان بهتر به تن تان بنشیند.

به جلو حرکت کنید! حالا شما این فرصت را دارید تا تصمیم بگیرید که در قدم بعدی چه اتفاقی برایتان بیفتد. اولین قدم این است که در فکر و احساسات خود دقیق شوید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای بدنتان بگیرید. در این بخش ما به شما کمک می کنیم تا از بین تمام گزینه های ترمیم پستان، مواردی که برای انتخاب این گزینه ها باید مد نظر داشته باشید و خطرات احتمالی هر کدام از آن ها، بهترین تصمیم را بگیرید. تصمیمی که بدن و احساس شما را راضی کند.

در صورتی که تصمیم گرفته اید برای انجام این جراحی اقدام کنید، اول به این چند سوال پاسخ دهید،

این پرسش ها به شما در انتخاب روش ترمیم کمک می کند:

  • ترمیم پستان چقدر برای شما اهمیت دارد؟
  • آیا با مدلی از پستان که می تواند جدا شود و دوباره کار گذاشته شود راحت هستید؟
  • آیا ترمیم پستان می تواند به شما کمک کند تا احساس سابق را درباره ی بدنتان داشته باشید؟
  • آیا پس از عمل ماستکتومی و لامپکتومی یا انجام جراحی های بیشتر برای ترمیم پستان مشکلی ندارید؟

مهم است بدانید عمل ترمیم تنها به ترمیم فرم پستان شما کمک می کند و “احساس” پستان و نوک پستان را بر نمی گرداند. با گذشت زمان، پوست روی پستان ترمیم شده و می تواند نسبت به لمس حساس شود، اما احساس لمس دقیقاً مانند قبل از عمل نخواهد بود.

دلایل انجام جراحی بازسازی پستان

خانم ها بنا به دلایل زیر تصمیم به انجام جراحی بازسازی پستان می گیرند:

  • توازن و تناسب بیشتر قفسه سینه هنگام پوشیدن لباس زیر
  • بازگشت دائمی فرم سینه به حالت اولیه و طبیعی
  • عدم استفاده از بزرگ کننده های خارجی در لباس زیر
  • احساس بهتر نسبت به فرم بدن

نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که بازسازی پستان با اسکارهایی همراه است، اما خوش بختانه این اسکارها به مرور زمان محو خواهند شد.

بازسازی پستان بعد از ماستکتومی، کمک می کند تا بیمار احساس بهتری نسبت به خود داشته باشد و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است فرم سینه ها بعد از جراحی، مقداری با حالت طبیعی فرق داشته باشد.

توصیه می شود حتما در خصوص روش های جراحی و مواردی مانند جای اسکار با پزشک مشورت داشته باشید.

انواع جراحی در سرطان پستان | جراح پستان اصفهان

خطرات ترمیم و بازسازی پستان

مثل تمام انواع عمل های جراحی، جراحی ترمیم نیز ممکن است ریسک هایی داشته باشد. بسیاری از این ریسک ها با خطرات ماستکتومی مشابه هستند. اما ریسک هایی هم وجود دارد که تنها منحصر به ترمیم ایمپلت هستند.

اسکار:

مهم نیست که کدام یک از انواع ترمیم را انجام دهید، شما در ناحیه ی پستان اسکار خواهید داشت. در بیشتر افراد پس از مدتی اسکارها بهبود پیدا می کنند و نشان کمتری از قبل بر جا می گذارند اما کامل از بین نمی روند. البته بیشتر اسکارها در فعالیت های روزانه در معرض دید قرار نمی گیرند.

انقباض های کپسولی:

گاهی ممکن است در ترمیم های ایمپلنت دیده شوند. ممکن است دردناک باشند و باعث تغییر شکل اولیه ی ایمپلنت شوند. برای حل این مشکل در صورتی که جراح شما صلاح بداند می تواند پستان را از ناحیه اسکار باز کند و ایمپلنت را جایگزین کند. تمرین هایی هستند که می توانند از ایجاد انقباض های کپسولی پیشگیری کنند.

رادیوتراپی:

در صورتی که بعد از ترمیم ایمپلنت پزشک شما تشخیص دهد که شما به رادیوتراپی نیاز دارید، باید قبل از انجام رادیوتراپی تکنسین را از وجود ایمپلنت در ناحیه ی سینه آگاه کنید تا بتوانید خطرات ممکن را به حداقل برسانید.

خرابی بافت:

گاهی ممکن است بافت ناحیه ی پستان به دلایلی مثل فشار ناشی از ایمپلنت، به صورت کامل و درست بهبود نیابد. شبکه ی رگ هایی که مسئول غذا و اکسیژن رسانی به این ناحیه هستند ممکن است در جراحی، رادیوتراپی و به دلایلی مثل مصرف سیگار و دیابت آسیب ببینند و در نتیجه سرعت بهبودی کاهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت. این خرابی های بافتی در پزشکی با اصطلاح نکروز شناخته می شوند. نکرورز می تواند با درد و خونریزی، تب و احساس مریضی همراه باشد. ممکن است پوست ناحیه ی نکروز شده سیاه شود و از این قسمت بوی بدی به مشام برسد. در صورت وقوع نکروز بافت مرده باید توسط جراح خارج شود.

درد در اطراف ایمپلنت:

گاهی ممکن است افراد در ناحیه ی اسکار و یا ایمپلنت احساس درد و ناراحتی داشته باشند. ممکن است درد از فشار ایمپلنت بر روی اعصابم محیطی این ناحیه ناشی شود. این درد ممکن است با تمرین های کششی و ماساژ که توسط پزشک شما تجویز می شود، از بین برود.

جابجایی ایملنت:

در صورتی که میزان این جابجایی کم باشد ممکن است بتوان با ماساژ آن را به جای اصلی خود برگرداند و در صورتی که جابجایی بیش از حد باشد باید با پژشک خود درباره ی آن مشورت کنید.

 


| دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان |

مطالب پیشنهادی :

تشخیص علت درد پستان

تشخیص سرطان پستان با ماموگرافی

فیزیوتراپی جهت بازسازی پستان

رادیوتراپی در سرطان سینه

پستان و تغییرات هورمون

مراحل معاینه شخصی پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *