انواع فیبروآدنوما | جراح پستان اصفهان

بررسی انواع فیبروآدنوما

پزشکان هنوز علت دقیق به وجود آمدن فیبروآدنوم را نمی‌دانند اما به دلیل آن که این بیماری در سنین باروری خود را نمایان می‌کند این احتمال وجود دارد که دلیل به وجود آمدن بافت فیبروآدنوم به دلیل ترشح هورمون استروژن باشد.

بیماری فیبروآنوم علامت خاصی را از خود به نمایش نمی‌گذارد و تقریبا می‌توان گفت تنها علامت آن احساس وجود توده در سینه است که پس از لمس قابل تشخیص است. خانم‌های بیشتر در هنگام دوش گرفتن و یا پوشیدن لباس متوجه وجود این ضایعه در پستان خود می‌شوند. این توده‌های به وجود آمده در سینه در اندازه ۲ الی ۳ سانتی‌متر است و متحرک بودن توده‌های فیروادنوم باعث قرمزی و یا تو رفتگی نوک پستان نمی‌شود.

رایج‌ترین نوع توده‌های غیر سرطانی در سینه را می‌توان فیبروآدنوم در نظر گرفت. فیبروآدنوما خود دارد انواع مختلفی است که در ادامه به بررسی آن پرداخته‌ایم.

انواع فیبروآدنوما | جراح پستان اصفهان

چند نوع مختلف فیبروآدنوم وجود دارد:

فیبروآدنومساده:

این نوع از ضایعه بسیار کوچک است و وقتی در زیر میکروسکوپ مشاهده می‌کنید، همه آن‌ها ‌یکسان به نظر می‌رسند، در اکثر مواقع وجود این نوع به صورت معمول قابل تشخیص نیست.

فیبروآدنوم پیچیده:

این نوع از ضایعه‌های ایجاد شده ‌بزرگتر از نوع فیبروآددنوم ساده است و تمایل دارند تا زنان پیر را تحت تأثیر قرار دهند. وجود برخی از سلول‌ها در بدن این دسته از زنان و همچنین این بیماری باعث می‌شود که روند رو به رشد این نوع از فیبروآدنوم بسیار سریع اتفاق بیفتد.

فیبرو آدنوم ایجاد شده در دختران نوجوان:

این مورد رایج‌ترین نوع توده پستان است که در دختران و نوجوانان بین ۱۰ تا ۱۸ سال وجود دارد. در حالت کلی این نوع از ضایعه می‌تواند بزرگ شوند اما در اکثر مواقع پس از رشد مدتی به صورت خود به خود از بین می‌روند.

فیبرو آدنوم غول پیکر:

این نوع از ضایعه ایجاد شده همان طور که از نامش مشخص است، بسیار رشد می‌کند. این ضایعه‌ها ‌می‌توانند به بزرگتر از ۲ اینچ رشد کنند. ممکن است لازم باشد که آن را برداشته و بر روی آن فشار داده یا جایگزین سایر بافت‌های پستان شود.


| دکتر رسول فاتحی فرد جراح پستان اصفهان |

مطالعه بیشتر:

عوامل خطر تغذیه ای برای سرطان

پیشگیری از سرطان با معاینه صحیح پستان

تأثیرات مواد معدنی بر سرطان پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *